Çelebi (Che-Lebby-spelling En) Mini Caravan building proces

...ask your questions in the appropriate forums BUT document your build here...preferably in a single thread...dates for updates, are appreciated....

Postby YuGun » Wed Mar 30, 2011 10:51 am

Çelebi'nin el yapımı panellerinden ilki yapım aşamasındaydı bir süredir ve neredeyse bitti. Birkaç küçük rutuş daha lazım.

Image

Ana 12V güç paneli, kontroller: soldan sağa, Işıklar, Buzdolabı, 12V pirizler, Webasto, Su pompası (Veya hidrafor)

Chelebbie's handmade main 12V panel is close to complate, Some little things to do...

Left to right controls of: All lights, Fridege, 12V plugs, Diesel heater, Water pump...
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Thu Mar 31, 2011 10:31 am

Bugün sonunda ilk paneli yerine monte etme işiyle uğraştım. Elektrik bağlantılarını da yapınca son derece hoşuma gitti sonuç. Artık pek çokları daha olmasa da donanımların ana düğmeleri yerinde. Şu an çalışan sadece ısıklar ve 12v pirizler seçenekleri. Zamanla 12V donanımlar eklendikçe bu panel dolacak. Şimdilik yerinde durması iyi. Siyah ana panel üzerindeki boşlukta Çelebi'nin logosu olacak ilerde.

Image

Image
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sat Apr 02, 2011 4:45 am

Çelebi'nin Enerji Çevrim Paneli'nin yapımı da tamam. Sıra bunun da montajında...

Image
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sat Apr 02, 2011 10:38 am

Bugün tamamlanan güç çevrim panelini de yerine monte edttim, Sonrasında İnverter'in bağlantılarını yapıp yerine sağlamca sabitledim. Şimdilik sadece İnverter seçeneği aktif olarak çalışıyor. Diğerleri Adapter ve charger, Elektrik sisteminin 220V kısmı yapılırken kesin monte edilip aktive edilecek.

Image

Energy transformation panel has almost attached... Then i have done the wiring of inverter and fix it to its where strongly. Now the inverter button works at the panel, The others will be wired when the 220v systeim wiring building up.

That is all for now.
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sat Apr 09, 2011 1:47 pm

Bugün önce tavan üzerinde çalışacağım için aşağıda gördüğünüz güvenlik önlemini aldım,
Bu hem karavanın tepesinde biraz daha güvenle dolaşmamı sağladı his olarak hem de merdiven kazasını önlemeye yönelik bir önlemdi..

Image

Önceki gün tekrar sanayii'ye giderek üst ve arka için gerekli yat kontraplakları almıştım, Zamansızlıktan yazamadım. Perşembe akşamı tavanı kestim, Cuma günü tavanın tersini ve düzünü pinoteks ile boyadım ve en basit montajını yaptım tavanın, Bugün yine ilk defa tavanın üzerine çıkıp ara desteklere de vidaladım, Sonra vida yerlerini macunladım.

Image

Image

Bunun için çok uzun süre tavanda durmam, yürümem çömelmem, sürünmem vb gerekti. Karavanın etrafında merdiven dolaştırmaktansa böyle yapmayı tercih ettim. Çok şükür açılabilir olmasına rağmen tavan iskeleti ve daha aşağı bağlantı ve yuva-dişlerinin-kilitlerinin ve her şeyinin yapısına güvenim tam.

Ardından kuruyunca tekrar tavana çıkıp zımpara yaptım ve ardından bütün tavanı tekrar bir kat daha pinoteks ile boyadım. Bütün bunları yapana kadar vakit akşamı buldu neredeyse...

Image

Image

Gördüğünüz gibi pinoteksi kurumak için bıraktım, Daha sonra arka sol kapının kaplama kontraplağını kesip yerine alıştırdım, Söküp arkasını pinoteksle boyayıp tekrar monte ettim Vida yuvalarını macunladım. Sağ kapı için vakit çok geç oldu, O da öylece kaldı şimdilik...
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sat Apr 09, 2011 1:50 pm

Karavana dökeceğiniz bir kova su önce tabana yayılır? Peki fazlası nereye gider?
Şüphesiz gideceği yeri önceden düşünmezsek, bir yerlerde toplanır, Ve toplandığı yerdeki koruma ne olursa olsun zaman içinde bela açacaktır.
Teorik olarak Çelebi'de tabana dökülen suyun fazlası önce kenarlara doğru,
Sonra da öne doğru bir yol takip eder, Su kenarlara gittiğinde taban tahtasının uçlarına gelip tahtayı uçtan bozmaması için,
daha önce taban tahtasının sol ve sağında bıraktığım boşlukları mastikle doldurdum. Mastiği biraz çukur şekillendirdim ki kuruyunca arkadan öne değin bir kanal vazifesi de görsün. Böylelikle daha önce taban tahtasının alttan ıslanma olasılığını alttan yaptığım izolasyonla yok ettiğim gibi, İçerden dökülen sıvı yüzünden uçlardan ıslanma riski de artık yok. Bu mastik kanallar en uca kadar giderek en nihayetinde karavanın altına tahliye olacağı noktalara gelip soldan ve sağdan fazla suyun karavan dışına akmasını sağlayacağını umuyorum. Daha sonra taban tahtasını polyester macunla doldurup, epoksi ile kapladığımda drenaj sistemini ayrıca test edeceğim.

Image

Image

İşte bu günlük yapabildiklerim bunlar..
Last edited by YuGun on Sat Apr 09, 2011 1:52 pm, edited 1 time in total.
YuGun
The 300 Club

Postby Ratkity » Sat Apr 09, 2011 1:52 pm

:applause:

It's all enclosed! Yay! Other than lights, what else are you running on your battery? Just charging cell phones?

Hugs,
Ratkity
Ratkity
Gold Donating Member

Images: 0

Postby YuGun » Sat Apr 09, 2011 2:28 pm

Nothing now, exept lights

There will be, exept all interior and exterior caravan lights,

A combo TVcard, 19 Ä°nch LCD monitor,
Fridge, (12-220V-LPG powered)
Diesel heater,
Water pump,

There is three batteries:

Usable by car, by trailer, Chrgable by car,bytra.

Car battery 72 Amp/H Yes Yes Yes Yes
Car camp battery 50 A/H Yes Yes Yes Yes
Trailer Batteries 14 A/H NO Yes NO Yes

Trailer batteries is only to use when the trailer is alone when camp, For example, Ä° go to supermarket with car but the trailer uses in the camp place.

Çelebi a trailer caravan with a camper's thought, Go to camp faster, easier, comforter but not too much No we want too much things to be weight and slow down us in the caravan,
[/list]
YuGun
The 300 Club

Postby e_cag » Sat Apr 09, 2011 2:44 pm

Great amount of thought on detailing. Greetings from Istanbul. Looking forward to see it completed!
Man From Where A Single Teardrop Was Ever Seen
e_cag
Teardrop Inspector

Postby YuGun » Sat Apr 09, 2011 3:55 pm

Thanks for your suggestions,
Ole, You from istanbul, Turkey,
Greetings to you from Manisa,
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sun Apr 10, 2011 12:47 pm

Bugün öğleden itibaren çalışmaya başladım, Önce sol kapıyı zımparalayıp pinoteks ile boyadım, Sonra sağ kapıyı kestim, Yerine alıştırdım, Tersini zımparalayıp boyadım hem altında dayson kullanarak üstünden vidaladım, Vida yerlerini macunla kapattım, Sonrasında tavana çıkıp dolgu verniği attım, Dün zımparalayı tekrar boyadığım ön tarafa da tekrar dolgu verniği attım. Gördüğünüz gibi Çelebi neredeyse kapandı sadece ön dolap kapağı kaldı ki onu da hafta içinde halletmeye çalışacağım. Tabii altta sadece sızdırmaz izolasyon var henüz altı da en alttan fiber veya aliminyum ile kaplanacak sonra ama çok acelesi yok, Önce karavanın ahşap kısımlarını polyester macun ve epoksiyle kaplayacağım, Sonra köşebentler ve sonra aksesuarlar kısmına geçebileceğiz. İşte sıkı çalıştığım bir haftasonu daha böyle geçti,

Image

Image

Ayrıca bugün 12.6 ya düşen aküleri de şarj ettim,
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Fri Apr 15, 2011 10:57 am

Bugün eve geldiğimde Çelebi'nin henüz köşebentleri olmadığı için bazı noktaları polyester macunla kapatayım dedim ama bu sırada yavaş yavaş ahşabın gözeneklerinin polyester macunla doldurulması işlemine de başlamış oldum. Kuruyan bazı kısımlarda zımpara deneyleri yaptım, Bu tam anlamıyla kaplamak için değil zımparalandığında ahşabın çukur noktalarındaki kısım kalacak sadece, Bunun altında iki kat dolgu verniği, Onun altında tahta koruyucu boya var, Bu katmanın üzerindeyse epoksi astarı ve epoksi boya yer alacak, Yani Çelebi epoksi ile kaplanacak, Yan duvarlar da dahil olmak üzere.

Sonrasında Çelebi'yi çıkarıp küçük bir test sürüşü yapıp ön tarafa yanaştırdım. Çirkinimiz kampa böyle gidecek bu sefer de... Geçen sefer de yarısı açıktı, Bu iyi bile.. :)

[img width=800 height=450]http://i1209.photobucket.com/albums/cc392/yugunduz/HPIM4422.jpg[/img]

[img width=800 height=450]http://i1209.photobucket.com/albums/cc392/yugunduz/HPIM4421.jpg[/img]

[img width=800 height=450]http://i1209.photobucket.com/albums/cc392/yugunduz/HPIM4419.jpg[/img]
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Fri Apr 15, 2011 10:57 am

Bugün eve geldiğimde Çelebi'nin henüz köşebentleri olmadığı için bazı noktaları polyester macunla kapatayım dedim ama bu sırada yavaş yavaş ahşabın gözeneklerinin polyester macunla doldurulması işlemine de başlamış oldum. Kuruyan bazı kısımlarda zımpara deneyleri yaptım, Bu tam anlamıyla kaplamak için değil zımparalandığında ahşabın çukur noktalarındaki kısım kalacak sadece, Bunun altında iki kat dolgu verniği, Onun altında tahta koruyucu boya var, Bu katmanın üzerindeyse epoksi astarı ve epoksi boya yer alacak, Yani Çelebi epoksi ile kaplanacak, Yan duvarlar da dahil olmak üzere.

Sonrasında Çelebi'yi çıkarıp küçük bir test sürüşü yapıp ön tarafa yanaştırdım. Çirkinimiz kampa böyle gidecek bu sefer de... Geçen sefer de yarısı açıktı, Bu iyi bile.. :)

[img width=800 height=450]http://i1209.photobucket.com/albums/cc392/yugunduz/HPIM4422.jpg[/img]

[img width=800 height=450]http://i1209.photobucket.com/albums/cc392/yugunduz/HPIM4421.jpg[/img]

[img width=800 height=450]http://i1209.photobucket.com/albums/cc392/yugunduz/HPIM4419.jpg[/img]
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Fri Apr 15, 2011 10:58 am

YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Fri Apr 15, 2011 12:28 pm

Image

Image
YuGun
The 300 Club

PreviousNext

Return to Build Journals