Çelebi (Che-Lebby-spelling En) Mini Caravan building proces

...ask your questions in the appropriate forums BUT document your build here...preferably in a single thread...dates for updates, are appreciated....

Postby YuGun » Tue Mar 08, 2011 2:15 pm

Bugün saat 6 da geldiğim için çalışmaya başladığımda hava kararıyordu, Dışarda inanılmaz bir soğuk, fırtına gibi bir rüzgar vardı, Bu nedenle bugün sessiz küçük elektrik işlerine devam ederek Çelebi'ye ilk 12v çakmak çıkışını ana panele monte edeyim diye düşündüm. Uzun süredir kamp yaptığımız için pek çok 12v çakmak girişiyle çalışan zımbırtıya sahibiz, Bu nedenle şimdilik karavan içinde bir çıkışa sahip olmak iyi olacak. Ana panele montajı yaptım. Dışarsı çok soğuk olsa da çelebi küçük sobayla çok rahat ısındı, Ama bir süre sonra rüzgar iyice şiddetlenip çevrede bir şeyleri sürüklemeye başlayınca bu durum rahatsız edici oldu.
Sonrasında ben de bıraktım. Sigorta panelinin bağlantısını da güncelleyince prizim çalışıyor olacak.

Image

Image

Image

Bu günlük de bunları yapabildim.
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Wed Mar 09, 2011 1:56 am

Elektrik Sistemi şeması. Basit bir sistem olsa da tüm elemanlarıyla tamamlanması uzun zaman alacak. Ama şimdilik yapılan başlangıçlar bu plana uygun olarak yapılıyor ki ilerde bozulup tekrar yapılması gerekmesin, Zamanla her şey yavaş yavaş yerini bulacak. Bu şemada bundan sonra yer alacak hiçbir şeyin acelesi yok. Şimdilik önemli olan karavanın dışını tam olarak tamamlamak. Şimdiye kadar tamamlanmış elektrik sistemi, Bu arada yapılacak kamplarda en basit ihtiyaçları karşılamak için yapıldı.

Image

When will be accomplished the electrical will be like this, But now we done of it very bit section to only camp it untill acomlition. Ä°t is a basic systeym but it will can be useful for us.
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Wed Mar 09, 2011 2:04 am

Ä° am waiting thoughts of you that know this work. Please.
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Wed Mar 09, 2011 4:16 pm

The first esquises of chellebbies custom energy distrubition panels. Today i dont want to go outside and in the trailer, Because of this i played with theeses these are only esquises, They have not got to once, When i find time i will draw them coorctly and make them and install.

Çelebi'nin custom imal edilecek panellerinin ilk eskizleri. Zamanım dışarda çalışmaya müsait olmadığı ve bugün canım karavana girmek istemediği için bunlarla oynadım biraz. Bunlar henüz sadece eskiz hepsinin düzgün çizilmesi gerekiyor. Sonrasında uygun zamanlarda düzgün çizilip, imal edilip montajı yapılacak.

Güç dağılım paneli ve enerji çevrim paneli: (Ana Pano üzerine konumlanacaklar)

Image

Okuma lambaları paneli ve Dış led aydınlatma paneli (Sol&Sağ&Arka) Ana pano dışında özel yerlerine konumlanacaklar.
Image
YuGun
The 300 Club

Postby halfpastsix » Wed Mar 09, 2011 4:39 pm

I think Awestruck is a word we could all use. And doing a wiring diagram in advance? I usually make it up as I go.
halfpastsix
Teardrop Builder

Images: 21

Postby YuGun » Thu Mar 10, 2011 1:25 pm

Bugün işten geldiğimde önce birkaç işimi halledip hemen karavana geçtim. Önceki gün yarım bıraktığım sigorta panelinin bağlantısını yaptım. Bütün ana sigorta yuvalarına ana sigortadan elektrik verecek bağlantıyı yaptım. Böylelikle 12 v pirizim çalışmaya başladı. Elektrik sistemi de yeniden devreye girmiş oldu.

Image

Image

Image

Bir de çamurluk üstlerini eski kamp matlarımdan birini keserk onunla izole ettim. Böylece çamurluklardan gelen soğuk da kesilmiş oldu. Şimdi hava şarlarının elverdiği en kısa zamanda alt izolasyonu tamamlayıp Çelebi'yi kampa hazırlamak için son hazırlıkları yapmam gerekiyor. Bu Çelebi'nin ilk kampından önceki son haftasonumuz olacak.
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Thu Mar 10, 2011 3:25 pm

Bu arada evde de boş durmuyorum, Bu panellerin acelesi yok bu yüzden keyfi olarak evde işleniyorum. Asıl çalışma zamanlarında karavandaki işleri yapıp aradaki zamanlarda da bunları yapacağım. Bu günlük kesim aşamasındayız. Bir kısmını kestim ama, Saat 10'u geçtiği için bırakıyorum artık. Dremel boştayken ses yapmıyor ama saca temas ettiğinde tiz bir gürültü çıkarıyor.

Image
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sat Mar 12, 2011 12:03 pm

Bugün erken işe başladım. Önce ön taraftaki kapatamadığım, dün akşam macunladığım vida deliklerini zımparalayarak düz hale getirdim. Sonra Çelebi'nin taban OSB sini dolgu verniği ile güzelce vernikledim. Korumasız yakalandığım geçen haftaki yağmurlardan sonra öndeki kontraplak kaplı bölgeyi de vernikledim. Aküleri yerlerine sabitledim. Alt izolasyonu zaten dün tamamlamıştım. Böylelikle kamp öncesi yapılacak işler bitti. Bazı kamp malzemelerini Çelebi'ye yükledim. Bundan sonra karavanın frenlerini ayarlayarak çıkıp bir fren testi yaptım. Birkaç ta sokaktan sert dönerek Çelebi'yi izledim. Döndüğümde Çeşlebi'nin içindeki kamp eşyaları sert fren ve dönüş manevraları yüzünden birbirine girmişti. Eşyaları yolculuk esnasına bağlayacak bir şeyler yapmam gerektiğine karar verdim. Ama ne yapabileceğimi bilmiyorum. Akşam Çelebi'yi bir daha içeriye almadım. Yarın karavanın yapıldığı bölgede çevre temizliği yapacağım çünkü. Bir de yarın biraz da dolaşıp test yapmak istiyorum. İşte ilk kamp öncesi son yapılan işler bu şekilde yarın iş yok tatil ve kamp hazırlıkları.

Image

Image

Image

The last works untill the first time camp with it..
YuGun
The 300 Club

Postby Woodstramp » Mon Mar 14, 2011 1:26 am

Yugun,

You have been busy....looking good. On reason I like this forum is seeing just how creative and varied the builders are. Good work.
Woodstramp
The 300 Club

Postby Miriam C. » Tue Mar 15, 2011 10:33 pm

:applause: :applause: :thumbsup: Very Nice Electrical! You will be comfortable and warm! :thumbsup:
“Forgiveness means giving up all hope for a better past.â€
Miriam C.
our Aunti M

Images: 148

Postby YuGun » Fri Mar 25, 2011 4:56 pm

Thanks a lot for your comments my friends. Ä° am happy with it.
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Fri Mar 25, 2011 5:02 pm

Chelebby camped first (For test) at last afternoon at a camp event by kampçıyız facebook group, And i waked up first in my trailer.. İt was very good.. For the all camp and journey pictures of it please visit:
http://www.facebook.com/album.php?aid=2115795&id=1355328238&l=df7f312cfe
YuGun
The 300 Club

Postby Miriam C. » Fri Mar 25, 2011 9:04 pm

:applause: :applause: :thumbsup: Looks like a great party! Thank you for sharing with us! :thumbsup:
“Forgiveness means giving up all hope for a better past.â€
Miriam C.
our Aunti M

Images: 148

Postby S. Heisley » Sat Mar 26, 2011 9:21 pm

Congratulations on going on your first camping trip. It looks like you had a lot of fun! I'm glad you enjoyed yourselves. :thumbsup:
S. Heisley
Super Lifetime Member

Images: 495

Postby YuGun » Tue Mar 29, 2011 12:02 am

Thanks a lot,

Yesterday the caravan's adapter and inverter received by cargo.
Ä° tested them and 220v systeim build in pieces chopped and installed the where it set up.
Ä° tested the adapter, Ä°t will use to stop and bypass the batteries when we have 220v main electric. Ä°t is nor charger, Charger was bought seperately.
And it protect the batteries from used without the reason and save their life.

Image
YuGun
The 300 Club

PreviousNext

Return to Build Journals