Çelebi (Che-Lebby-spelling En) Mini Caravan building proces

...ask your questions in the appropriate forums BUT document your build here...preferably in a single thread...dates for updates, are appreciated....

Postby YuGun » Wed Feb 16, 2011 11:34 am

Bugün sabah çok erken kalkıp biraz sol duvarı temizledim, Poliüretan köpük fazlalıklarını kesip iskeletle aynı seviyeye getirdim. Akşamüstü de tekrar çalıştım. Pop-up tavanın üzerine gidecek ikinci ana elektrik hattını çektim. Birincisi arka üst stop grubu içindi. İkincisinde ise olmayan güneş panelinin hazırlığı olarak iki 5mm kablo ve üst tarafta içte olacak iki aydınlatma lambası ve dışarıyı aydınlatacak sol sağ ve arka aydınlatma lambalarına gidecek dağıtımı yapacak bir kablo daha var. Böylelikle tavanın ana elektrik dağıtım hattı hazırlanmış oldu. Bunu üst kısım için izolasyon ve kaplamadan önce yapmam gerekiyordu.
Son olarak arka sol tarafa ileride mutfak olacak kısma gidecek bir elektrik hattı daha var, O da zeminden geçecek ve zemin kaplanmadan önce yapılması gerekiyor. Bundan sonra ana tesisatın döşemesi tamamlanmış olacak ve hem zemini hem de ön, üst ve arka kısmı kaplamaya geçebileceğiz.

Image

Image

Image

Image

Image

Vee bir kez daha akşamın son ışıkları Çelebi'yi aydınlatırken bırakıyorum. Bu günlük bu kadar.

Today i work with electric. Ä° have done a second wire channel to the top for indoor and outdoor lights and if i want future to attach a sunlight electric panel to the top the cables of it have been attached.
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Thu Feb 17, 2011 1:55 pm

Bugün akşam çalışmaya başladım, Öncelikle yan duvarların en üstündeki son kaplama parçalarını sağ ve solda keserek yerine monte ettim, Böylece köşebentler ve ondan önce de diğer üç yüzeyin (Ön,Üst,Orta) kaplaması yapılana kadar artık yan duvarlarla işim bitti. Sonra Ön kaplamaya geçmeden önce, Sol duvardaki poliüretan köpük fazlalıklarını da keserek temizleme işine başladım. Hava kararınca bundan sonra akşam da çalışabilmek için kendime bir seyyar lamba hazırladım. Ve bu lambanın ışığında biraz daha çalıştım ama akşam soğuğu başlayınca içeri girdim bu günlük yapabildiklerim de bu kadar... Artık çalışmamı iyice hızlandırmaya çalışacağım, Çünkü önümüzdeki ay bu tarihlerde (18-19 Mart) Marmara Gölü'nde kamp yaparak bitmemiş de olsa Çelebi'yi kamp koşullarında bir denemek istiyorum.

Image

Image

Image

[img]http:€//img38.imageshack.us/img38/5232/hpim3838.th.jpg[/img]
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Fri Feb 18, 2011 11:51 am

Image

Image

Bugün de birazcık çalışabildim.

Today i could a bit something...
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sat Feb 19, 2011 12:04 pm

Bugün sabahtan çalışmaya başladım, Dün gece küçük bir fırtına yaşanmış, Her şey birbirine girmiş, bahçedeki plastik sandalyeleri taa ön bahçeden toparladım. Kullanmadığım ama önceden aldığım beyaz straforlar da bağlarından kurtulup bahçeye dağılmış onları da topladım. Çanak antenimizin bağlantısı yamulmuş, çatıya gidip onu halletim. Sonra sanayii'ye camcıya gittim. Turgutlu'daki iki oto camcı da benim istediğim ölçülere özel sürgülü cam yapamayacağını söyledi. Bu işin bu kadar zor olacağını bilmiyordum. Neyse inşallah yapabilecek bir üretici bulabilirim zaman içinde,
Sonra geri geldiğimde yağmur da yağmaya başladı, Buna rağmen çadırımı açıp çalıştım, ön kısmın bir bölümünü kapatabildim ama ön üst kısma geçemeyeceğimi de anladım...

Image
Image
Image
Image
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sat Feb 19, 2011 12:31 pm

Sonra baktım ki bu yağmurda ön kısımda şansım çok az ben de arkaya kapılara geçtim. Çok büyük bir kısmını bitirmeyi başardım çok az bir şey kalmıştı ama daha fazla da duramadım, Bugünlük yapabildiklerim bunlar,

Image

Image

Image

Image

Image
YuGun
The 300 Club

Postby GuyllFyre » Sat Feb 19, 2011 12:54 pm

Beautiful progress! :thumbsup:
Things I have for sale on craigslist:
http://albany.craigslist.org/search/?ar ... catAbb=sss

Things I have for sale on eBay:
http://www.ebay.com/sch/merchant/seansmith
GuyllFyre
Donating Member

Postby YuGun » Sat Feb 19, 2011 5:12 pm

Dear Gulyfire,
Thanks for your comment abaut it.
YuGun
The 300 Club

Postby Lookfar » Sat Feb 19, 2011 6:33 pm

Your trailer is looking very good, YuGun. When do you expect to be camping?
Butch
Image
Lookfar
Donating Member

Images: 22

Postby YuGun » Sun Feb 20, 2011 11:46 am

Lookfar Thanks,
I able to have a camp trip at March 18, Ä° will go with chelebby but i dont know if i can camp in it.. No problem anyway i am still a camper, Have camp equipments seperately.
But iwill biring it to camp for its "training" :)
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sun Feb 20, 2011 11:46 am

Bugün sabahtan Yine Çelebi'yi teste çıkardım. Amacım üstten silikon ve Bant Alttan silikonla doldurarak yapıştıdığım izolasyon malzemesinin sağlam kalıp kalmayacağını görmek, Bir de artan rüzgar direncinin etkisini test etmek. Son olarak artık orta aynamı kullanamadığım için yan aynaların yetip yetmeyeceğini görmek.
Test için Kipa'ya gittim. Giderken saattte 80km hıza kadar çıktığım halde izolasyon malzemesi sağlam kaldı. Üst kaplama olmadan da bir süre böyle kullanılabilir sanırım. Gerçi kuş falan çarpsa kırar ama süratin oluşturduğu rüzgara dayanıyor XPS'ler, Zaten su da geçirmiyorlar şu haliyle.
Kipa dan öte beri aldıktan sonra eski kemalpaşa yolunda birkaç km gidip döndüm, Ardından bankadan para çekmek için Bulvar'a girip bankamatiklerin olduğu Ortapark'a (Atatürk parkı) kadar indim. Şanslıymışım, 8 metrelik aracıma kolayca yer buldum. Para çekip devam ettim, Ara caddelerden eve geri döndüm. Bir yerde paralel park manevrası yapmayı denedim beceremedim. Arabanın standart aynalarının Çelebi'nin genişliği nedeniyle yolda çok iyi işe yaradığını anladım ama iki aracın arasına paralel park ederken ayna kullanmak neredeyse imkansızlaşıyor. Karmaşık ve yüksek açılı geri geri manevralar için bence geriyi görüş kamerası yararlı olur. Aynaları dışa doğru uzatmak da bir işe yaramayacak oluşacak açı nedeniyle.
Eve döndüğümde şu ana kadar görerek pek çok kez yaptığım geri manevrayı aynalar yardımıyla kolayca yaptım. Ama geriyi görüş kamerası olsa daha da kolay olacaktı. Bugün Markete, Bankamatiğe gittim. İşte bu hafta test sürüşüm böyle geçti...

Image

Image

Image

Image
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sun Feb 20, 2011 12:35 pm

Sonrasında hemen Çelebi'yi yerine güzelce yerleştirip emniyetlerini aldım, Çadırı tekrar kurdum. Hava çok soğuk ve rüzgarlıydı ama yağmur yağmadı. Ben de zaman zaman dışarıdan zaman zaman Çelebi'nin içinden çalıştım. Çelebi'nin içi, açık alana göre artık ciddi oranda rüzgara karşı koruyordu ama yine de soğuktu. Önce ön tarafta üstte yer alacak işaret lambaları için delinmesi gereken yerleri delerek bunların hatlarının profil arasından geçerek sağ yandan arka üst grup stoplara giden kabloların içinden park kablosunu bulup oradan bağlantılarını yaptım. İzolasyonu yapmadan önce bu işi yapmak gerekiyor çinkü izolasyon yapıldıktan sonra çok zor. Sonrasında bu ön üst kısmın malzemesini uygun ölçülerde kesip önce önden silikonla ve bantla yapıştırıp arkadan da silikonla doldurdum. En sonunda da bütün bağlantılarını zaten yaptığım üst işaret park lambalarının deliklerini malzemeye delerek, Geçici olarak yerlerine koydum. Bu iş de bitmiş oldu. İşte bu günlük yapabildiklerim bunlar. Bir de arka kapıda eksik kalan kısmı tamamladım. Şimdi sıra tavan izolasyonunda.
Bu arada bugün elektrik işlerini yaparken
Ana test aküm bitti. UPS cihazım bozuk olduğu için test aküsünü şarj edemedim. Ben de 0,5 amperlik normal bir adaptör kullanarak ayrı bir test düzeneği yaptım ama lambalar zayıf yandı, Ama yine de işlerimi yapabildim. Bu yüzden lambalar zayıf yanıyor biraz fotoğraflarda.

Image

Image

Image

Image
YuGun
The 300 Club

Postby Miriam C. » Sun Feb 20, 2011 2:14 pm

:applause: :thumbsup: Looking really good! At the rate you are building I think you might be able to camp in it!
“Forgiveness means giving up all hope for a better past.â€
Miriam C.
our Aunti M

Images: 148

Postby YuGun » Wed Feb 23, 2011 3:21 pm

Thanks Miriam, We will camp with not to wait acomplishment, There is a lot of built and accesories to accomplisment, But not is a problem with camp eith it. it requires a floor and a roof only able to camp.
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sat Feb 26, 2011 11:49 am

Bugün önce bir kısmını perşembe ve cuma günleri yaptığım ama bitiremediğim için bugüne sarkan tavan izolasyonunu sabahtan öğle saatlerine kadar bununla uğraştım. Sonuçta Çelebi'nin tavan izolasyonu da bitti. Aynı zamanda kuru bir iç mekana da ilk defa kavuşmuş olduk böylece.

Image

Image

Image
YuGun
The 300 Club

Postby YuGun » Sat Feb 26, 2011 12:28 pm

Sonra sağ duvarda kalan son poliüretan köpük kalıntılarını keserek temizledim. Çelebi'yi yerinden alarak altında yoğunlaşan çöp ve yere düşen kalıntıları topladım. Bunu haftada bir yapmam gerekiyor, Malesef zemin nedeniyle tek tek toplamak zorundayım ama sorun değil.
Sonrasında Çelebi'yi alarak önce bir iş için Otogar'a ardından da sanayii'ye gittim ama bu kez orman ürünleri satıcısına. Oradan yapım için gerekli olan marin kontraplak ve OSB plakalarını alarak Çelebi'ye koydurdum, Dönüşte birkaç Aliminyum doğramacıya uğradım ama onlar da camlarla ilgili bana derman olmuyor, Turgutlu'da bu işi halletmek mümkün gözükmüyor.
Sonra fiber levhalara bakmak için birkaç satıcıya daha uğradım.
Eve dönüp Çelebi'yi dikkatlice geri geri bahçeye yanaştırdım, Burada sorun geri geri yanaştığım yerin soldan ve sağdan çok az boşluk bırakması. Bu kez sadece aynalarla daha kolay geri manevra yaptım, Gitgide daha da ustalaşıyorum galiba...

Image

Image

Image
YuGun
The 300 Club

PreviousNext

Return to Build Journals