After performing the modification described on the previous page of posts, I used my 20# tank with my 1# appliances (stove and lantern) for my 3-week tour of the Great Northwet. I used about 28-30 pounds of propane across the three weeks of travel/camping, which puts it right out of range of using 1 lb tanks.
Yes, 1 lb cans are easy to refill, but aren't as space efficient as a 20 lb tank, and certainly more hassle. And still require a 20 lb tank to refill from.
As a passing note, I paid $3.99 per gallon for propane here in the SF Bay area. I paid $1.77 per gallon in Tillamook OR. Can anyone explain why we're getting ripped off so badly?
<Chas>
